Co oko nevidí

aneb transparentnost po Podolsku; 1. část zákulisní trilogie

Není snadné být v Podolí zastupitelem. Zejména pak tím, který se neztotožňuje s postupy vedení obce. To už pak někdy přemýšlíte, zda se zbláznil svět nebo Vy. 

Ve středu 19. 5. 2021 proběhlo další jednání za zavřenými dveřmi ohledně výstavby Nad paloukem, kterého se účastnili zastupitelé a přizvaní odborníci, vtělení do právního zástupce obce. Tématem měla být smlouva s developerem. Bohužel, podklady zastupitelům (tedy alespoň těm „opozičním“) nebyly vůbec poskytnuty, jinými slovy –zastupitelé Podoláci neměli k dispozici návrh smlouvy, která byla předmětem schůzky. Smlouva měla dle starosty Eliáše seznat významných změn od verze zaslané emailem téměř před měsícem, tedy 22. dubna. Těžko rozvíjet plodnou diskuzi bez podkladů. Obsah smlouvy se tedy probíral spíše okrajově a čas byl místo toho věnován například řešení trestní odpovědnosti zastupitelů nebo toho, co se probíralo na stánku v pondělí 17. 5.  při veřejném setkání. Smlouvu prýzastupitelé obdrží…

Jsme v bodě, kdy ohledně rezidenční výstavby Nad paloukem nemáme pohromadě smysluplné zadání a požadavky obce, tedy to, co občané od zastupitelů po více než roce usilovné práce očekávají. 

Jak bychom je ale mohli mít, když nemáme připraveny ani analýzy variant, abychom vůbec mohli zvážit, která cesta více přináší, a která bere? Namísto toho vedení obce doslova sprintuje k neznámému cíli a připravuje smlouvu s developerem, kterou chce co nejdříve podepsat. Jestli bude tak kvalitní, jako předchozí veřejná diskuse, máme se opravdu na co těšit. Právní zástupce obce se mezitím vysiluje nepříjemnými, obtěžujícími a naprosto nevhodnými  telefonáty odpůrcům masivní výstavby a brilantními matematickými operacemi ve výpočtu přínosu benefitů. Snad mu zbude i nějaká energie na přípravu smlouvy o spolupráci. 

Schválení smlouvy s developerem by mělo být  na programu na nejbližším zastupitelstvu, které je předběžně avizováno na 21. 6. 2021. Přijďte se přesvědčit na vlastní oči, jak takové probíhá zastupitelstvo. Jednou sám vidět je lepší, než stokrát slyšet.

Ivo Sedláček

Za spolek Podoláci